Tarihçe

Adıyaman Üniversitesi Gözlemevi (ADYU60), Fizik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Eda SONBAŞ’ ın danışmanlığında Adıyaman üniversitesi rektörlüğü tarafından projelendirilmiş ve desteklenmiş olup Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları ve Merkezi Araştırma Laboratuarı Müdürü'nün  katılımı ile Kasım 2014 tarihinde hizmete açılmıştır.

Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuarı bünyesinde kurulan Adıyaman Üniversitesi Gözlemevi Türkiye'de bulunan ve 60cm'lik teleskoba sahip gözlemevlerinden birisidir. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan 150 cm ve 100 cm ayna çaplı teleskoplar ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde yer alan 122 cm ayna çapına sahip teleskoptan sonraki en büyük teleskop çapı 60 cm'dir. 60 cm ayna çaplı diğer iki teleskoptan biri TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunurken, diğeri ise İstanbul Üniversitesi tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde kurulmuştur. Bu sınıftaki üçüncü gözlemevi ise Adıyaman Üniversitesi Gözlemevi olarak faaliyete başlamıştır. Adıyaman Üniversitesi Gözlemevinde hem bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere gözlem verileri elde edilmekte, hem de popüler astronomi alanında Adıyaman halkına ve üniversite öğrencilerine hizmet eden gözlem şenlikleri düzenlenmektedir.

Atmosfer ve hava koşullarının bilimsel gözlemler için yeteri kadar uygun olduğu Adıyaman Üniversitesi yerleşkesine kurulan ADYU60 gözlemevi, 37 derece 45' Kuzey Enlemi ve 38 derece 13' Doğu Boylamında (37°45'06.1"N 38°13'31.5"E) ve deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte yer almaktadır. Gözlem evinin açılışından sonra bilimsel araştırmalara veri sağlamak için alt yapı çalışmaları yerli ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla sürdürülmüş ve ilk ışık 22 Şubat 2015 tarihinde yapılan gözlemler ile Algol türü bir örten çift yıldız olan V470 Cam’ dan elde edilmiştir.